Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Mateřská školaLosiná

Upozornění pro zákonné zástupce

Vzhledem k opakovanému přivádění nemocných dětí do mateřské školy, prosíme zákonné zástupce o větší ohleduplnost ke zdravým dětem i zaměstnancům MŠ – tzn.do MŠ budou přijímány pouze zdravé děti. Prosíme všechny zákonné zástupce, aby se opět seznámili s níže uvedeným textem. Děkujeme.

Dle školského zákona (ust.§ 29 odst.2 zákona č.561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání) má mateřská škola povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví dětí při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech. MŠ má povinnost ochránit děti v mateřské škole před kontaktem s osobou/dítětem, která má zjevné příznaky potencionálně přenosné nemoci.

Mateřská škola má také ve školním řádu zakotvenou povinnost zákonných zástupců sledovat zdraví dítěte a jeho „vyloučení“ ze vzdělávání v případě onemocnění. Při opakovaném porušování těchto povinností může MŠ ukončit předškolní vzdělávání ve smyslu ust. § 35 odst.1 písm. b)školského zákona

Dle občanského zákoníku (89/2012 Sb.,ve znění pozdějších předpisů) má MŠ nejen právo, ale i povinnost odmítnout nástup dítěte do školky, pokud jeví zřejmé příznaky přenosné nemoci, na straně zákonného zástupce je povinnost dítě v tomto stavu do školky nevodit.

 

KDY DÍTE NEMŮŽE BÝT DO ŠKOLKY PŘIJATO, NEBO BUDE POSÍLÁNO PO ZJIŠTĚNÍ PŘÍZNAKŮ DO DOMÁCÍHO LÉČENÍ

 

 • rýma, kašel – říkáme obvykle „nachlazení“, které je považováno za banální onemocnění. Jde však o akutní nakažlivé onemocnění, které se může zkomplikovat, pokud není důsledně léčeno (jedná se i průhlednou rýmu, která je způsobena viry). Pokud dítě kašle při klidové činnosti bude posláno do domácího léčení. Pokud dítě kašle pouze při namáhavé činnosti, po ukončení léčby akutního onemocnění, může být do MŠ přijato.
 • Pokud má zvýšenou teplotu nebo horečku
 • pokud má dítě infekční onemocnění s vyrážkou (a to i po dobu rekonvalescence) – plané neštovice , 5. a 6. nemoc, syndrom ruka – noha – ústa- Po těchto prodělaných onemocněních musí dítě uschopnit lékař!
 • pokud dítě zvrací nebo má průjem – minimální doba, po kterou nemůže být dítě z hlediska hygienicko-epidemilogického přijato do MŠ jsou 3 dny po prodělaném průjmu či zvracení
 • pokud bere dítě antibiotika anebo je v rekonvalescenci – po doužívání atb je doporučeno, aby dítě 5 – 7 dní mělo klidový režim – tento režim není MŠ schopna realizovat
 • pokud má parazitární onemocnění – roupi, vši
 • pokud má infekční onemocnění – impetigo, zánět spojivek,, …
 • opar – v době, kdy je nalitý puchýřek
 • pokud je dítě po očkování – v případě, že jste byli s dítětem na očkování, ten den již do mateřské školy nastoupit nemůže. Po očkování je nutné dodržovat klidový režim, který v MŠ nelze dodržet

Tato nejčastější infekční a parazitární onemocnění u svého dítěte nebo ve své rodině musíte hlásit ve školce:

 • plané neštovice, spála, 5, a 6. nemoc, syndrom ruka – noha- ústa, impetigo, zánět spojivek, salmonela, zvracení, rotaviry, mononukleóza, hepatitida, vši, roupy, svrab

(Dle Mudr. Šárka Nesetová Šmakalová, Mgr- Pavlína Miltová)

V Losiné, 15.1.2024                                                             Ivana Holečková, ředitelka MŠ

Datum vložení: 15. 1. 2024 12:37
Datum poslední aktualizace: 15. 1. 2024 12:55
Autor: Správce Webu

Mateřská škola

Provozní doba

 • 6.30 – 16.00 hodin

Rychlý kontakt

Třída Sluníčka

Třída Štěňátka

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

nahoru